Title Image

Kontakt

Kontakt

Tärna folkhögskola

Folkhögskolevägen 12
733 93 Sala

Telefon: 0224-583 00
skolexp@tarna.fhsk.se

Expeditionens öppettider
måndag – fredag 08:00 – 16:00

Ta dig hit

På egen hand:

Från Västerås:

Åk norrut på väg 56 mot Sala. Efter cirka 9 km sväng vänster mot Ransta. Efter cirka 3,9 km sväng vänster mot Kumla kyrkby. Åk genom Kumla Kyrkby och förbi kyrkan, strax efter kyrkan svänger du vänster uppför en backe, det är skyltat Folkhögskola. Åk cirka I km, du ser skolan på höger sida, en stor gul byggnad.

Från Enköping:

Åk norrut på väg 70 mot Sala. Efter cirka 3,5 mil sväng vänster mot Ransta/Kumla kyrkby. Efter 700 meter sväng vänster mot Kumla kyrkby. Efter 170 meter (före kyrkan) sväng höger upp för backen. Det är skyltat Folkhögskola. Åk cirka 1 km, du ser skolan på höger sida, en stor gul byggnad.

Från Sala:

Åk väg 70 mot Enköping. Efter cirka 3,7 km sväng höger mot Kumla kyrkby. Efter cirka I km sväng höger (före kyrkan) uppför backen. Det är skyltat Folkhögskola. Åk cirka 1 km, du ser skolan på höger sida, en stor gul byggnad.

Tåg: Det finns goda förbindelser till Sala via tåg. Från Sala tar du sedan buss 65 till Kumla kyrkby. Du får promenera cirka 1 km till skolan.

Buss:

Från Västerås tar du buss 569 till Tomta, där byter du sedan till buss 65 till Kumla Kyrkby, hållplats Folkhögskolevägen. Du får promenera cirka 1 km till skolan.

Från Sala tar du buss 65 till Kumla kyrkby, hållplats Folkhögskolevägen. Du får promenera cirka 1 km till skolan.

Personal

Margareta Wistrand
Rektor
0224-583 02
margareta.wistrand@regionvastmanland.se

Jenny Jogensjö
Biträdande rektor
0224-583 18
jenny.jogensjo@regionvastmanland.se

Tommie Karlsson
Servicechef
0224-583 14
tommy.karlsson@regionvastmanland.se

Anette Andersson
Administrativ assistent
0224-583 01
anette.andersson@regionvastmanland.se

Jennie Lundqvist
Receptionist
0224-583 00
jenny.lundqvist@regionvastmanland.se

Andreas Rosén
Lärare
0224-583 08
andreas.rosen@regionvastmanland.se

Benny Gryphon
Lärare
0224-583 07
benny.gryphon@regionvastmanland.se

Carina Ek
Lärare
0224-583 08
carina.ek@regionvastmanland.se

Carita Kalderén
Lärare
0224-583 07
carita.kalderen@regionvastmanland.se

Carol Blomquist
Lärare
carol@tarna.fhsk.se

Emma Tigerdahl
Lärare
0224-583 07
emma.tigerdahl@regionvastmanland.se

Inger Lise Wahlberg
Lärare
0224-583 08
inger.lise.wahlberg@regionvastmanland.se

Jenny Jogensjö
Lärare
0224-583 18
jenny.jogensjo@regionvastmanland.se

Joakim Berndes
Lärare
076-777 00 24
joakim.berndes@regionvastmanland.se

Kristina Österberg
Lärare
kristina.osterberg@tarna.fhsk.se

Linn Wiig Berglund
Lärare
0224-583 08
linn.berglund@regionvastmanland.se

Per Sundberg
Lärare
0224-583 07
per.sundberg@regionvastmanland.se

Robin Widell
Lärare
0702-91 24 13
robin@tarna.fhsk.se

Tommie Karlsson
Lärare
0224-583 14
tommy.karlsson@regionvastmanland.se

Tåmas Persson
Lärare
0224-583 08
tamas.persson@regionvastmanland.se

Elisabeth Wölger
Lärare
0224-583 08
elisabeth.wolger@regionvastmanland.se

Anders Andersson
Datatekniker
0224-583 13
anders.andersson@regionvastmanland.se

Cristine Ogemar
Husmor
073-096 33 88
cristine.ogemar@regionvastmanland.se

Carita Kalderén
SYV
0224-583 06
carita.kalderen@regionvastmanland.se

Inger Lise Wahlberg
Socialpedagog
0224-583 08
inger.lise.wahlberg@regionvastmanland.se

Johanna Grönhaug
Kurator
0224-583 06, 073-955 36 64
johanna.gronhaug@tarna.fhsk.se

Jan Englén
Vaktmästare
070-627 91 93
jan.englen@regionvastmanland.se

Kerstin Gustavsson
Lokalvårdare
kerstin.gustafsson@regionvastmanland.se

Caroline Thorngren
Lokalvårdare 
caroline.thorngren@regionvastmanland.se

Helen Ander
Kökspersonal
0224-583 03
helen.ander@regionvastmanland.se

Suzanna Andersson
Kökspersonal 
0224-583 03
suzanna.andersson@regionvastmanland.se

Madeleine Källgren
Kökspersonal
0224-583 03
madeleine.kallgren@regionvastmanland.se

Monica Nordström
Kökspersonal
0224-583 03
monica.nordstrom@regionvastmanland.se