Title Image

Kontakt

Kontakt

Tärna folkhögskola

Kumla kyrkby
733 93 Sala

Telefon: 0224-583 00
skolexp@tarna.fhsk.se

Expeditionens öppettider
måndag – fredag 08.00 – 15.30

Ta dig hit

På egen hand:
Från Västerås åker du norrut på väg 56. Innan du kommer fram till Sala svänger du höger mot Kumla kyrkby.

Kommer du från Stockholm via Enköping åker du väg 70 norrut och svänger vänster vid skylt mot Kumla kyrkby.

I Kumla kyrkby finns en skylt mot Tärna folkhögskola.

Tåg: Det finns goda förbindelser till Sala via SJ eller Upptåget
Från Sala tar du buss 65 till Kumla kyrkby (Gratis!).

Buss: Från Västerås tar du buss 569 till Tomta och därefter buss nr 65 (Gratis!) till Kumla Kyrkby, där Tärna Folkhögskola ligger. Du får promenera den sista kilometern.

Personal

Margareta Wistrand
Rektor
0224-583 02
margareta.wistrand@regionvastmanland.se

Jenny Jogensjö
Biträdande rektor
0224-583 18
jenny.jogensjo@regionvastmanland.se

Tommie Karlsson
Servicechef
0224-583 14
tommy.karlsson@regionvastmanland.se

Anette Andersson
Administrativ assistent
0224-583 01
anette.andersson@regionvastmanland.se

Jennie Lundqvist
Receptionist
0224-583 00
jenny.lundqvist@regionvastmanland.se

Benny Gryphon
Lärare
0224-583 07
benny.gryphon@regionvastmanland.se

Carita Kalderén
Lärare
0224-583 07
carita.kalderen@regionvastmanland.se

Carol Blomquist
Lärare
carol@tarna.fhsk.se

Emma Tigerdahl
Lärare
0224-583 07
emma.tigerdahl@regionvastmanland.se

Inger Lise Wahlberg
Lärare
0224-583 08
ingerlise.wahlberg@regionvastmanland.se

Jenny Jogensjö
Lärare
0224-583 18
jenny.jogensjo@regionvastmanland.se

Kristina Österberg
Lärare
kristina.osterberg@tarna.fhsk.se

Per Sundberg
Lärare
0224-583 07
per.sundberg@regionvastmanland.se

Robin Widell
Lärare
0702-91 24 13
robin@tarna.fhsk.se

Tåmas Persson
Lärare
0224-583 08
tamas.persson@regionvastmanland.se

Carina Ek
Lärare
0224-583 08
carina.ek@regionvastmanland.se

Andreas Rosén
Lärare
0224-583 08
andreas.rosen@regionvastmanland.se

Joakim Berndes
Lärare
076-777 00 24
joakim.berndes@tarna.fhsk.se

Anders Andersson
Datatekniker
0224-583 13
anders.andersson@regionvastmanland.se

Cristine Ogemar
Husmor
073-096 33 88
cristine.ogemar@regionvastmanland.se

Carita Kalderén
SYV
0224-583 06
carita.kalderen@regionvastmanland.se

Inger Lise Wahlberg
Socialpedagog
0224-583 08
ingerlise.wahlberg@regionvastmanland.se

Emma Tigerdahl
Socialpedagog
0224-583 07
emma.tigerdahl@regionvastmanland.se

Helen Ander
Kökspersonal
0224-583 03
helen.ander@regionvastmanland.se

Jan Englén
Vaktmästare
070-627 91 93
jan.englen@regionvastmanland.se

Johanna Grönhaug
Kurator
0224-583 06, 073-955 36 64
johanna.gronhaug@tarna.fhsk.se

Kerstin Gustavsson
Lokalvårdare
kerstin.gustavsson@regionvastmanland.se

Caroline Thorngren
Lokalvårdare 
caroline.thorngren@regionvastmanland.se

Madeleine Källgren
Kökspersonal
0224-583 03
madeleine.kallgren@regionvastmanland.se

Monica Nordström
Kökspersonal
0224-583 03
monica.nordstrom@regionvastmanland.se

Suzanna Andersson
Kökspersonal 
0224-583 03
suzanna.andersson@regionvastmanland.se